Telewizja i Internet stanowią ważne źródło informacji, medium niezbędne we współczesnym świecie. Dlatego decydując się na konkretnego dostawcę usług internetowych oraz telewizyjnych, warto starannie dobrać ofertę i dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Przeczytaj, jakie są najlepsze technologie dostarczania dostępu do Internetu i telewizji, a także, co warto uwzględnić przy wyborze optymalnej propozycji. Sprawdź, który Internet i telewizja spiszą się najlepiej w Twoim przypadku.

-Internet do 1,2 Gb/s
-45 kanałów telewizyjnych + Netflix Plan Podstawowy
-już za 49,99 zł/mies.

-na start telewizja 1 miesiąc bez opłat
-nawet 136 kanały
-już od 30 zł/mies.

-najtańszy pakiet TV satelitarnej
-tylko za 10 zł/mies. przez rok
-dekoder HD za 0 zł

Nowoczesna telewizja i Internet – technologie

Internet i telewizja mogą być usługami dostarczanymi w różnorodny sposób. Współczesne możliwości nie ograniczają się jak przed kilkunastoma laty głównie do TV naziemnej lub satelitarnej i przewodowego Internetu. Także sama oferta dostawców jest znacznie bardziej zróżnicowana z uwagi na możliwość połączenia klasycznej telewizji z platformami streamingowymi, usługami muzycznymi. Co więcej, niektóre z pakietów Internetu i telewizji łączą kilka rodzajów technologii, aby poszerzyć zakres świadczonych usług i umożliwić korzystanie z nich niemalże bez względu na lokalizację.

Światłowód, łącze szerokopasmowe, a może LTE lub 5G?

Wybierając pakiet Internet i telewizja, warto zdecydować się na stabilne, nieograniczone limitami danych łącze internetowe. Do najczęściej stosowanych obecnie technologii dostarczania Internetu do domu należą:

 • światłowód – łącze o efektywnej przepustowości nawet powyżej 1 Gbps, stabilne i niezawodne, niskie pingi, konkurencyjne ceny,
 • Internet LTE lub 5G – transmisja danych w sieci telefonii komórkowej, również w wersjach dla domu, kiedy zasięg świadczenia innych usług nie pozwala na instalację przewodowego łącza stałego, podatny na zakłócenia, uzależniony od zasięgu sieci komórkowej, w teorii w zależności od technologi 4G/5G do 300 Mbps / 20 Gbps.
 • Internet w sieci lokalnej LAN, bazujący na technologii Ethernet, mimo iż nowe standardy pozwalają na przesył danych do 10 Gbps, realna prędkość znacznie niższa z uwagi na tłumienność, zakłócenia, obciążenie sieci,
 • Internet DSL, ADSL, VDSL i pokrewne – technologie wykorzystujące cyfrowe łącze telefonii stacjonarnej, oferujące stałe łącze zwykle asymetryczne o przepustowościach do 200 Mbps przy niewielkich odległościach od DSLAM lub centrali,
 • Internet radiowy – stałe łącze bezprzewodowe, wrażliwe na przeszkody i zakłócenia, oferujące realne prędkości do 20-50 Mbps.

Na chwilę obecną najlepszą opcją pozostaje łącze światłowodowe, jednak jego zasięg terytorialny jest przeważnie ograniczony do obszarów miejskich, podobnie jak najnowszych i najbardziej wydajnych sieci komórkowych 5G. Na niektórych terenach dostępnych jest wiele ofert od różnych operatorów, lokalnych i ogólnopolskich, czasem jednak możliwości korzystania z sieci ograniczone są do jednej-dwóch propozycji.

Telewizja kablowa, satelitarna czy internetowa?

W przypadku usług łączonych telewizja Internet również dostęp do TV może być uzyskiwany na różne sposoby. Popularna “kablówka”, czyli sygnał cyfrowy doprowadzany przewodem koncentrycznym do dekodera lub karty rozszerzeń w TV to domena dużych miast. Coraz częściej jednak jest wypierana przez usługi telewizyjne bazujące na dostępie do Internetu i transmisji strumieniowej, gdyż nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych instalacji, jedynie przewód do Internetu, najczęściej światłowód. Internet telewizja może opierać się także na popularnej od lat telewizji satelitarnej. Możliwość jej instalacji istnieje nawet w warunkach dużego oddalenia od miast, natomiast wymaga montażu anteny, prowadzenia dodatkowych przewodów i najczęściej użycia dedykowanego dekodera.

Dopasowany do technologii sprzęt i profesjonalna konfiguracja

Wybierając pakiet Internet telewizja, należy mieć świadomość, że obok możliwości technicznych do świadczenia usług, ważny jest także odpowiedni sprzęt i jego konfiguracja. Najczęściej odpowiada za to operator, oferując modemu, routery czy dekodery w ramach dzierżawy lub zakupu w atrakcyjnej promocyjnej cenie. Automatyczne ustawienia i wgrane oprogramowanie firmowe na sprzęt sieciowy umożliwia ograniczenie instalacji zestawu jedynie do podpięcia urządzeń do odpowiednich przewodów. Oczywiście w przypadku konieczności poprowadzenia nowych przewodów do domu czy mieszkania, odpowiada za nie dostawca usług. Warto decydując się na wybór konkretnej firmy zapoznać się z zasadami użytkowania sprzętu telewizja Internet, kosztami, odpowiedzialnością za ewentualne usterki.

Telewizja i Internet w pakiecie – co oferują dostawcy?

Dla większości klientów decydujących się na pakiet telewizja Internet kluczowa jest dostępna treść w jego ramach. O ile jeszcze kilka lat temu specyfikacja usługi ograniczała się do szybkości internetu oraz dla TV listy dostępnych kanałów, tak teraz istotne może być wiele innych kwestii. Usługa Internet telewizja powinna zapewniać stabilne łącze internetowe o odpowiedniej przepustowości, pakiety telewizyjne w wysokiej jakości i dostępem do funkcji dodatkowych, a także materiały na żądanie, wygodny i prosty w obsłudze sprzęt, usługi dodane. Kanały standardowe, w jakości SD, wypierane są przez kanały HD oraz 4K, na których zależy zwłaszcza właścicielom dużych telewizorów z wysoką rozdzielczością.

Szybkie i stabilne łącze internetowe

Przepustowość Internetu dla domu w ramach zestawu usług telewizja Internet powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb. To sposób korzystania z dostępu do sieci warunkuje optymalne parametry usługi, na które składa się:

 • prędkość pobierania,
 • szybkość wysyłania danych,
 • opóźnienia, tak zwany ping,
 • stabilność łącza, prędkości transmisji,
 • reakcja na możliwe zakłócenia, opóźnienia,
 • dostępność usługi,
 • awaryjność, czas usuwania ewentualnych usterek.

Wpływ na funkcjonowanie Internetu ma także lokalna sieć, jej konfiguracja. Warto uwzględnić parametry posiadanego łącza i możliwości urządzenia dostępowego. Jeżeli wybierasz dostęp do sieci z przepustowością na poziomie 100 Mbps, inwestycja router WiFi albo punkt dostępowy w najnowszych technologiach WiFi 6 albo WiFi 6E nie ma sensu, bo raczej nie wykorzystasz ich potencjału. Również w drugą stronę – płacąc abonament za światłowód na poziomie 1 Gbps powinieneś zwrócić uwagę, czy nie tworzysz “wąskiego gardła” jeżeli lokalna sieć WiFi ma przepustowości na przykład na poziomie do 300 Mbps w standardzie WiFi N.

Szeroki wybór pakietów TV

W niemal każdej ofercie z zakresu Internet telewizja dostępne są mocno zróżnicowane pakiety kanałów oraz dostępu do dodatkowych materiałów. Najczęściej dzielą się one na:

 • pakiet podstawowy TV – zawierający najpopularniejsze kanały telewizyjne, zarówno te ogólnodostępne polskie, jak i inne; pakiety bazowe są przystępne cenowo i mogą liczyć od około dwudziestu do nawet pięćdziesięciu kanałów, w zależności od operatora usługi, a czasem technologii jej dostarczania,
 • pakiety z kanałami sportowymi – gratka dla fanów sportów pozwalająca na dostęp do transmisji na żywo, informacji ze świata sportu w najwyższej jakości,
 • kanały filmowe – często rozdzielone na różne firmy – Cinemax, HBO, Canal+, Filmbox, a także obejmujące dostęp do platform z filmami na życzenie, VoD,
 • kanały specjalizujące się w serialach,
 • kanały naukowo-przyrodnicze,
 • pakiety dla dzieci – z kanałami transmitującymi bajki, animacje i programy dla dzieci oraz młodzieży,
 • kanały muzyczne, rozrywkowe,
 • specjalistyczne kanały informacyjne.

Dostępność oraz zawartość poszczególnych pakietów uzależniona jest od operatora. Niektórzy dostawcy usług Internet telewizja proponują różne warianty usług TV ze stałą liczbą kanałów, z kolei w przypadku wybranych firm klient samodzielnie może skomponować swoją ofertę z odrębnych pakietów kanałów tematycznych.

Telefonia internetowa i inne usługi

W celu maksymalizacji korzyści i minimalizacji kosztów często wybierany jest pakiet telewizja Internet telefon. Może on obejmować dodatkową usługę telefonu w technologii VoIP czy aplikacji, albo też telefonię komórkową czy nawet stacjonarną. Operatorzy proponują atrakcyjne cenowo zestawienia, zwykle z możliwością przeniesienia numeru od innego operatora. W ramach usług pakietowych często dostępne są także inne możliwości:

 • internet mobilny, LTE i 5G,
 • ochrona Internetu – oprogramowanie antywirusowe, zapory sieciowe,
 • zakup sprzętu – telewizora, komputera, a czasem nawet AGD w ofercie ratalnej,
 • ochrona ubezpieczeniowa dobytku.

Warto zanim zdecydujesz się na konkretnego operatora rozważyć, czy nie przenieść innych usług do niego, by skorzystać z kompleksowej i atrakcyjnej cenowo oferty.

Urządzenia dostępowe w ramach umowy

Aby Internet telewizja mogły być dostępne w lokalu, konieczne jest nie tylko doprowadzenie sygnału w wybranej technologii, ale także zainstalowanie właściwych urządzeń dostępowych. Brzegowe urządzenia, pracujące na styku sieci dostępowej i domowej mogą mieć wiele funkcji. Modem pozwalający na dostęp do Internetu tworzy najczęściej bezprzewodowy punkt WiFi, udostępnia porty Ethernet czy USB do komunikacji przewodowej, łączność Bluetooth dla rozszerzenia sieci lokalnej. Przeważnie zapewniany jest przez dostawcę, konfigurowany i przygotowany do pracy w ramach instalacji i aktywacji usługi. Dla telewizji konieczny jest najczęściej dekoder, choć w przypadku usług TV typu OTT nie jest to konieczne. W ramach umowy można często nabyć nawet telewizor, tablet, laptop czy inne sprzęty elektroniczne – one nie są dzierżawione, jak to zwykle jest w przypadku dekodera oraz modemu.

Multiroom dla usług telewizyjnych

W przypadku lokalizacji, gdzie pakiet telewizja Internet będzie wykorzystywany przez wielu użytkowników, często sprawdzają się usługi typu multiroom. To opcja udostępniająca usługę telewizji na więcej niż jednym urządzeniu, zwykle wymagająca użycia drugiego dekodera. Jest dodatkowo płatna w przypadku technologii kablowej, satelitarnej czy IPTV. Często dobrą alternatywą dla opcji multiroom oferowaną przez wielu dostawców są usługi dostępu do kanałów telewizji oraz materiałów na żądanie przez dedykowaną aplikację lub stronę internetową na telefon, tablet czy komputer.

TV na tablet i telefon – usługi mobilne

Odpowiedzią na potrzeby mobilnych, nowoczesnych użytkowników telewizji są usługi z kategorii TV Internet, telewizji internetowej. Nie wymagają dodatkowych urządzeń, prowadzenia przewodów, skomplikowanej konfiguracji. Dostępne są dzięki oprogramowaniu, a często pozwalają na korzystanie z transmisji strumieniowej nawet na Smart TV. Internet i Telewizja w ramach wybranych pakietów będą dostępne wszędzie tam, gdzie masz zasięg sieci, co zapewnia wyjątkowo elastyczne korzystanie z usług. Może być to zarówno opcja kanałów telewizyjnych na żywo, jak i materiałów udostępnianych na żądanie.

Telewizja i Internet najlepsza oferta dla Ciebie

Która propozycja telewizja Internet będzie najlepsza dla Ciebie, Twojej rodziny i domowników? Warto poświęcić kilka chwil na przeanalizowanie różnych dostępnych ofert, porównanie ich możliwości. Jednak kluczowe w procesie wyboru będzie trafne określenie potrzeb, które pomogą w doborze najlepszej propozycji. Trzeba skupić się zarówno na parametrach, jakie ma mieć Internet telewizja, jak i na zakresie tematycznym oferowanych pakietów. Oczywiście powinieneś uwzględnić również możliwości techniczne instalacji usług w określonym standardzie, szansę na ich stabilne działanie.

Jakie kanały lubisz oglądać?

Różne pakiety telewizja i Internet dopasowane są do najczęściej zgłaszanych potrzeb użytkowników. Zastanów się, jakie kanały telewizyjne lub zakresy tematyczne są dla Ciebie najważniejsze. Uwzględnij potrzeby wszystkich domowników, którzy będą korzystać z usługi. Z uwagi na to, że najczęściej umowa podpisywana jest na dwa lata, warto pomyśleć również przyszłościowo. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, warto obok kanałów z bajkami czy młodzieżowych pomyśleć nad pakietami naukowo-przyrodniczymi, technicznymi. Pomyśl również nad sposobem dostępu do usługi – czy korzystacie przeważnie z telewizora, czy bardziej interesuje Was możliwość indywidualnego oglądania materiałów na przykład na komputerze czy urządzeniach mobilnych.

Jak korzystasz z dostępu do Internetu?

Jeżeli usługa telewizja Internet świadczona jest w jednej technologii, przede wszystkim w ramach łącza światłowodowego, warto zadbać o opcję z wysoką przepustowością. To, ile osób oraz w jaki sposób korzysta z dostępu do sieci powinno warunkować wariant usługi Internet telewizja. Uwzględnij:

 • maksymalną ilość jednocześnie korzystających z sieci osób oraz urządzeń,
 • obciążenie sieci – transmisja strumieniowa materiałów wideo, muzyki, gry online, pobieranie plików,
 • technologię dostępu do sieci w ramach domu – standard WiFi, połączenia przewodowe,
 • konieczny zasięg sieci w poszczególnych pomieszczeniach.

Dla standardowych zastosowań, przy jedynie kilku użytkownikach często tańsze opcje Internetu wystarczają. Przy intensywnym korzystaniu z jego możliwości oraz korzystaniu z telewizji HD czy 4K przez Internet istotna jest wysoka prędkość i małe opóźnienia.

Precyzyjne określenie wymagań i oczekiwań drogą do sukcesu

Wybór najlepszej opcji na Internet z telewizją powinien wiązać się z dobrym sprecyzowaniem wymagań, oczekiwań od usług. Warto spisać je i porównać z propozycjami poszczególnych dostawców. Optymalne jest znalezienie tak zwanego złotego środka, który uwzględni wymogi domowników, faktyczne możliwości oraz budżet, jaki będzie comiesięcznie przeznaczany na pakiet usług. Warto dokładnie zapoznać się z warunkami promocji i cennikiem, by mieć pewność realnych kosztów wybranego abonamentu.

Cena telewizji i Internetu oraz realne koszty usługi

Ile kosztuje telewizja z Internetem? Wbrew pozorom nie musi być to duży miesięczny wydatek, jeżeli uda się skorzystać z dobrej promocyjnej oferty. Zamyka się zwykle w przedziale 80-150 PLN. Warto jednak decydując się na określony cennik i zakres usług zweryfikować realne koszty świadczenia usługi. Czasami stosowane jest rozdzielenie abonamentu z kosztem dzierżawy sprzętu albo dostępu do konkretnych usług dodanych. Ważne jest również precyzyjne zweryfikowanie opłat instalacyjnych i aktywacyjnych, które mogłyby się okazać dużym zaskoczeniem przy pierwszej fakturze za usługę.

Oferty promocyjne a warunki umowy

Większość operatorów proponuje korzystne promocje na TV i Internet, obniżające często znacznie koszty miesięczne usług. Trzeba jednak dobrze zapoznać się z ich warunkami, aby mieć świadomość wszystkich kosztów oraz sposobu korzystania z promocji. Niskie ceny mogą wiązać z koniecznością stosowania elektronicznej faktury, wyrażenia zgód marketingowych czy terminowego płacenia rachunków, albo też posiadania innych usług u dostawcy. Czasem korzystniejsza oferta wiąże się z połączeniem jej z zakupem określonego sprzętu w systemie ratalnym albo przejściem od innego operatora.

Interesuje Cię telewizja i Internet najlepsza oferta 2024? Podejdź do poszukiwań z odpowiednim przygotowaniem, znając swoje potrzeby i dostępne możliwości. Dzięki dostępowi do warunków różnorodnych promocji operatorów możesz wybrać to, co będzie najbliższe Twoim oczekiwaniom. Decydując się na najlepsze pakiety telewizja i Internet zapewnisz sobie rozrywkę i dostęp do informacji na najwyższym poziomie.