Masz już PS4 lub PS5 i wahasz się, czy subskrybować ulepszoną usługę PlayStation Plus? A może masz już subskrypcję i nie wiesz, którą wybrać? Wymagana do rozgrywek online, oprócz dostępu do ulubionych tytułów usługa zawiera również dodatkowe funkcje. Co dokładnie? O tym i korzyściach z konkretnych pakietów PlayStation Plus w dzisiejszym artykule.

PlayStation Plus – czym dokładnie jest?

Sony uruchomiło system subskrypcji PlayStation Plus na PS5, dostosowując usługę do współczesnych standardów, oferując trzy oferty z różnymi korzyściami dla użytkownika. PlayStation Plus w najprostszym rozumieniu to nowa nazwa wszystkich ofert subskrypcji Sony na PlayStation 4, PlayStation 5, a także – PC.

W szczególności łączy ona stare usługi PlayStation Plus i PlayStation Now w ramach trzech zdywersyfikowanych poziomów subskrypcji, oferując dodatkowe usługi, możliwość gry online, katalog najnowszych gier, czy też starszych tytułów działających na zasadach wstecznej kompatybilności. Premiera najnowszej wersji PlayStation Plus w Polsce i Europie odbyła się 23 czerwca 2022 roku. Od tego momentu zaszło wiele zmian mających na celu modernizację starego PlayStation Plus i PlayStation Now.

Jakie pakiety oferuje nowe PlayStation Plus?

Aktualnie Sony oferuje graczom trzy różne pakiety, spełniające mniej lub bardziej wymagające potrzeby. Począwszy od dostępu do trybu wieloosobowego w tytułach online z pewnymi zaletami, po możliwość dostępu do biblioteki ponad 700 gier od czasów PSX do PS5. Przyjrzymy się z bliska konkretnym pakietom PS Plus.

  • PlayStation Plus Essential – nowoczesna wersja ówczesnej subskrypcji PlayStation Plus. Umożliwia pobieranie trzech gier za darmo każdego miesiąca na PS4 i PS5 (w porównaniu z nawet 4 tytułami w starszej wersji PS Plus) Essential umożliwia także zdobycie ekskluzywnych zniżek na gry lub DLC, dostęp do wersji demonstracyjnych lub beta, ekskluzywną zawartość, możliwość przechowywania zapisów w chmurze, dostęp online do gier w trybie współpracy lub trybów wieloosobowych ze znajomymi, lub innymi graczami z całego świata. Pakiet umożliwia także korzystanie z pomocy w grach PlayStation Studios na PS5;
  • PlayStation Plus Extra – Subskrypcja wykorzystuje wszystkie zalety PS Plus Essential i dodaje około 400 gier na PS4 i PS5 do pobrania z katalogu PlayStation Studios, także od wydawców zewnętrznych niepowiązanych bezpośrednio z Sony;
  • PlayStation Plus Premium – subskrypcja Premium zasługuje na odrębną nazwę. Łączy w sobie zalety dwóch pierwszych pakietów i przebija je dodatkowymi 340 tytułami. Będą to gry z ery PS3, które można przesyłać strumieniowo w chmurze, gry na oryginalne PlayStation, PS2 i PSP, które można przesyłać strumieniowo lub pobierać. Premium umożliwia także streamowanie gier na PS4 z oferty PlayStation Plus Extra. Jest to niezwykle owocny pakiet dla osób pragnących powrócić do grania w kultowe klasyki. Do tego dochodzi dostęp do ograniczonych czasowo wersji próbnych niektórych tytułów. Głównie pełne wersje gier mające odgórnie ustalony czas (do 2 godzin) na przetestowanie.

Jakie gry dostępne są w ramach pakietów Extra i Premium?

Pierwsze gry, które dostępne są już w pakiecie Extra i Premium to między innymi Death Stranding, God of War, Marvel’s Spider-Man, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 i Returnal. PlayStation zaprezentowało długą listę gier na PS4 i PS5, które będą oferowane w dwóch najdroższych abonamentach.

W ich ramach znajdują się gry z PlayStation Studios, a także te pochodzące od zewnętrznych twórców. Mowa tu o takich tytułach jak Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Valhalla, NBA 2K22, Resident Evil czy Dead Cells. Niewiele jest jednak szans, aby w najbliższej przyszłości w ramach pakietów pojawiły się tytuły flagowe nowej konsoli PS5.

Co stało się z kolekcją PlayStation Plus?

Abonenci PlayStation Plus, którzy mają szczęście posiadać PlayStation 5, mogli odkryć kolekcję PS Plus. Jest to katalog gier na PS4, wśród których znajdują się najlepsze tytuły wydawane na ówczesną konsolę, pozwalając graczom ponownie wcielić się w ulubione postacie i bawić się kultowymi grami.

W komunikacie Sony kolekcja PS Plus nie jest wymieniana w ofercie PS Plus Essential (tej, która zastępuje dotychczasowe PS Plus). Oznacza to, że aby cieszyć się najlepszymi tytułami z poprzedniej generacji konsol, należy wykupić dodatkową, droższą subskrypcję PS Plus Extra.

Gracze PC a PlayStation Plus – jak to wygląda?

Do tej pory, aby cieszyć się gramy na PlayStation, gracze z systemami Windows mogli subskrybować PlayStation Now i grać równie dobrze w tytuły z PS4 i PS5 dzięki dedykowanemu oprogramowaniu. Obecnie gracze PC nadal będą mogli korzystać z PlayStation Plus Premium, ale za podwójną cenę. Jeśli jednak dokonaliśmy zakupu usługi, np. 12 maja – przez całe następne 12 miesięcy cena pakietu będzie o połowę tańsza (czyli tyle, ile kosztowała wcześniej).

Jestem już subskrybentem PS Plus – czego mogę się spodziewać?

Jeśli byłeś już subskrybentem PlayStation Plus i nic nie zrobiłeś, 22 czerwca Twoja subskrypcja automatycznie przełączyła się na pakiet PlayStation Plus Essential, w tej samej cenie do końca bieżącego planu (jeśli odnowienie nie jest automatyczne). Można również wybrać inny plan w dowolnym momencie, gdy tylko zostaną otwarte rejestracje.

Jeśli byłeś jednak subskrybentem PlayStation Now, tutaj rzeczy stają się interesujące. Zostajesz automatycznie przełączony na subskrypcję PlayStation Plus Premium bez dodatkowych kosztów na pozostały okres subskrypcji. Trzeba powiedzieć, że później koszty dla ówczesnych abonentów PS Now zostaną podwojone. Jeszcze do niedawna możliwe było wykupienie abonamentu na rok i tym samym skorzystanie z wysokiej klasy abonamentu w niskiej cenie. Sony prawdopodobnie zdaje sobie z tego sprawę i nie jest już możliwe wykupienie rocznej subskrypcji, tylko miesięcznej.

Ceny subskrypcji PlayStation Plus

Najważniejszy punkt, na który każdy czeka. Ile dokładnie kosztuje subskrypcja PlayStation Plus? Sony, dzieląc swoje oferty na trzy pakiety, rozszerza swój cennik w Polsce z 240 do 480 złotych rocznie, ale i także z możliwością wykupienia abonamentu miesięcznego, czy kwartalnego.

  • PlayStation Plus Essential – od 37 zł za miesiąc. Trzy miesiące reklamowane są w cenie równych 100 złotych, z kolei za roczną subskrypcję przyjdzie nam zapłacić 240 złotych. Są to praktycznie te same ceny, które spotykane były w abonamencie PlayStation Plus przed 22 czerwca;
  • PlayStation Plus Extra – pakiet rozpoczyna się od 58 złotych za pojedynczy miesiąc i 165 złotych za kwartał. Jeśli zaś chodzi o pakiet roczny, okazuje się stosunkowo korzystny. Zapłacimy za niego tylko 400 złotych;
  • PlayStation Plus Premium – łączy obecne usługi PlayStation Plus i PlayStation Now z dodatkowymi korzyściami, jest oferowany w cenie 70 złotych za miesiąc, 200 złotych za kwartał i 480 złotych za rok.