Mobilny Internet bezprzewodowy umożliwia korzystanie z dostępu do sieci w niemalże dowolnym miejscu – tam, gdzie istnieje zasięg sieci komórkowej oraz opcja transmisji danych. Z uwagi na upowszechnienie się różnorodnych usług sieciowych, korzystanie z Internetu jest często niezbędne. Dlatego wiele osób sięga po Internet LTE w postaci osobnej umowy, dającej często nielimitowany transfer i wysokie przepustowości. Jaki Internet mobilny wybrać, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

-nie przegap najkorzystniejszych ofert
-szeroka gama usług dla Klientów indywidualnych i biznesowych
-w Play płacisz mniej

-Internet 5G i nielimitowane rozmowy/SMSy/MMSy
-super pakiety Tv z mnóstwem kanałów
-smartfony już od 1 zł

-99% klientów w zasięgu LTE
-darmowa dostawa
-29 zł/mies.

-bezterminowa umowa
-rozmowy, sms-y i mms-y bez limitów
-internet nawet 60 GB

Na czym polega usługa Internetu mobilnego?

Internet mobilny bazuje na sieciach telefonii komórkowej i modemie obsługującym transmisję danych. Fale radiowe o określonej standardem częstotliwości emitowane są przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz urządzenia – modemy wspierające dany standard. Wykorzystuje on możliwość transmisji danych w najlepszej dostępnej technologii w celu nawiązania i utrzymania połączenia, wymiany informacji. Jest to nie tylko Internet LTE, ale także EDGE, 3G lub 5G. Poszczególne technologie odróżniają parametry łącza oraz niezbędne urządzenia obsługujące standard. Należy tu odróżnić od usług mobilnych Internet bezprzewodowy WiFi, który może być sposobem na zapewnienie komunikacji w sieci lokalnej, nie jest natomiast jedną z technologii połączeń w sieciach komórkowych.

Mobilny Internet pozwala na korzystanie ze wszystkich możliwości sieci, na przykład przeglądania witryn internetowych, portali społecznościowych, aplikacji mobilnych czy oglądania materiałów wideo i słuchania muzyki. Jest dostępny tam, gdzie zasięg ma sieć komórkowa danego operatora, co w praktyce na terenie Polski oznacza niemal 100% pokrycie powierzchni kraju. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszędzie zasięg przekłada się na odpowiedni standard i dobre parametry łącza, wystarczające do wszystkich wykonywanych zadań.

Mobilny Internet – technologie transmisji danych

Najpowszechniejszy Internet bezprzewodowy w polskich sieciach komórkowych to obecnie Internet LTE. Dostępność usługi stale rośnie, pozwalając na korzystanie z sieci w wielu miejscach. Jednak to niejedyny standard cieszący się popularnością. Modem obsługujący transmisję danych łącząc się z siecią, wybiera najlepszą możliwą technologię przy danych parametrach połączenia. Są to kolejno:

  • Technologia 2G, komórkowa sieć drugiej generacji i późniejsze standardy transmisji GPRS, EDGE umożliwiające uzyskiwanie transferu na poziomie 0,3 Mbps; największy możliwy zasięg i praca nawet w dużym oddaleniu od nadajnika, jednak jak na obecne potrzeby technologia jest przestarzała i niewystarczająca, wiele krajów stopniowo z niej rezygnuje.
  • Sieć 3G z początku XXI wieku, z transmisją na poziomie 7,2 Mbps, a po wprowadzeniu nowych rozwiązań nawet 43 Mbps, jednak wiążąca się z wysokimi kosztami infrastruktury i niewystarczającą wydajnością w stosunku do stale rosnących potrzeb użytkowników.
  • Sieć 4G, LTELong Term Evolution, której wprowadzenie miało miejsce w roku 2009, w warunkach bez zakłóceń i obciążenia mogłaby zapewnić nawet 1 Gbps transferu, jednak realne wartości w przeciętnych warunkach dostępu do Internetu LTE utrzymują się na poziomie maksimum 200-300 Mbps, chyba że wykorzystują agregację pasm LTE w nowszych rozwiązaniach.
  • Sieć piątej generacji, 5G, bazująca na trzech częstotliwościach do różnych zadań, pozwalająca na uzyskanie dobrych zasięgów, wysokiej realne przepustowości powyżej 1 Gbps, porównywalnej z połączeniem światłowodowym; obecnie infrastruktura 5G na terenie Polski jest rozbudowywana, sieć dostępna jest przede wszystkim w dużych miastach i aglomeracjach.

Większość urządzeń wyposażonych w modem do Internetu mobilnego obsługuje dany standard oraz wszystkie poprzednie. Dzięki temu nawet przy nie najlepszym zasięgu dostęp do Internetu jest możliwy, jednak znacząco spada jego jakość.

Prędkość Internetu mobilnego

W przypadku usług takich jak Internet mobilny LTE operator, dostawca usługi nie jest w stanie zagwarantować określonej prędkości łącza. Jest tak zresztą w większości przypadku usług dostępu do Internetu, bo obok możliwości danej technologii w grę wchodzą różne czynniki wpływające na aktualne możliwości korzystania z sieci. Przepustowość łącza, “prędkość Internetu bezprzewodowego” w technologii komórkowej jest związana z wieloma czynnikami, między innymi:

  • lokalizacją, w której następuje połączenie,
  • dostępnością stacji bazowych i ich technologią,
  • aktualnym obciążeniem sieci,
  • standardami, jakie obsługuje modem,
  • wydajnością urządzenia dostępowego.

Oferta obejmuje najczęściej sprecyzowane maksymalne możliwości i maksymalną generację sieci, do której może łączyć się urządzenie, często będące częścią propozycji. Obecnie większość nowych ofert dotyczy sieci 4G LTE lub 5G. Najtańszy Internet mobilny może mieć nałożone ograniczenia prędkości przez operatora, choć zwykle to technologia oraz obciążenie sieci limituje połączenie.

Urządzenia do obsługi bezprzewodowego Internetu LTE

Za transmisję danych, jaką oferuje Internet LTE, odpowiada modem w tej technologii, najczęściej będący częścią bardziej zaawansowanego urządzenia. Do najpowszechniejszych sprzętów łączących się z siecią LTE w celu skorzystania z transmisji danych należą smartfony, jednak to nie jedyna możliwość. Modemy LTE, a wcześniej 3G mogą być wbudowane w:

  • tablety,
  • komputery przenośne – laptopy,
  • kompaktowe urządzenia USB – modemy LTE USB, podłączane do komputerów,
  • urządzenia dostępowe łączące funkcję modemu, WiFi hotspot czy routera Ethernet, zarówno w wersji zasilanej sieciowo, jak i ze wbudowaną baterią,
  • elementy sterujące systemami alarmowymi lub z kategorii smart house, IoT albo IIoT,
  • moduły śledzące GPS,
  • komputery samochodów.

Internet mobilny bywa też często wykorzystywany jako łącze zapasowe. Niektóre urządzenia dostępowe w sieciach przewodowych mają wbudowany modem 3G lub LTE jako alternatywne łącze w przypadku awarii standardowego dostępu do Internetu.

Wybór najlepszego Internetu mobilnego

Jak wybrać Internet mobilny, który spełni oczekiwania i będzie najlepszy? Warto w pierwszej kolejności sprecyzować własne potrzeby. Bardzo ważne jest określenie, do czego będzie wykorzystywany Internet LTE. Czy jest to alternatywna opcja dostępu do sieci, konieczna w podróży czy podczas przebywania poza biurem lub domem, czy też podstawowa możliwość dostępu do sieci? Warto również wziąć pod uwagę:

  • pożądane parametry usługi, często uzależnione od wyboru operatora,
  • comiesięczny budżet na Internet mobilny,
  • opcję na zwykle droższy Internet bez limitu lub tańszą usługę z limitem danych,
  • ile osób będzie korzystało z usługi,
  • do jakich celów będzie służył Internet bezprzewodowy LTE,
  • jakie są warunki umowne, dostępne promocje,
  • czy potrzebny jest Internet dla domu, czy przede wszystkim mobilny.

Jeżeli Internet mobilny ma być tańszą opcją, spróbuj jeszcze oszacować potrzebną ilość danych miesięcznie. W przypadku korzystania ze smartfonów można sprawdzić ilość przesyłanych danych w statystykach systemowych. Pamiętaj, że transmisje strumieniowe wideo czy audio – nie tylko odtwarzane filmy, ale także telekonferencje czy rozmowy na wideoczatach mogą zużywać największe ilości danych, podobnie jak pobierane pliki z grami, oprogramowaniem.

Optymalne parametry usługi

Nie da się ukryć, że najlepszy Internet LTE będzie usługą o dobrym transferze, stabilnym połączeniu i braku limitu danych. Przeważnie jest to możliwe do uzyskania, jeżeli w miejscu korzystania z Internetu mobilnego zasięg sieci jest dobry, a ona sama nie ulega przeciążeniom. Na uzyskiwane parametry usługi ma wpływ także urządzenie, z którego pomocą będziesz się łączyć z siecią. Obecnie wszyscy operatorzy oferujący Internet bezprzewodowy w sieciach komórkowych dysponują odpowiednią infrastrukturą pozwalającą na zapewnienie dobrego połączenia w większości miejsc. Jeżeli będziesz korzystać przede wszystkim w jednym miejscu z Internetu LTE, warto przed podpisaniem umowy zweryfikować zasięg sieci, osiągane przepustowości, stabilność transmisji.

Internet LTE bez limitu – kiedy warto?

Coraz więcej ofert dostępnych na rynku to Internet LTE bez limitu danych. Pozwala on na dostęp do sieci, pobieranie i wysyłanie pakietów bez ograniczeń ilościowych. To rozwiązanie, gdy korzystasz intensywnie z Internetu, albo też łącze będzie współdzielone pomiędzy kilku użytkowników, na przykład w domu. Jednak ilościowo nielimitowany Internet LTE ma najczęściej w tańszych opcjach pewne ograniczenia. Polegają one najczęściej na wskazaniu pewnej granicy ilości przesłanych danych, po której usługa może “zwolnić”, nie pozwalając na pobieranie danych z pełną dostępną prędkością. To tak zwane lejki, ograniczające transfer na przykład po 50, 100 czy 200 GB na przepustowości rzędu kilku Mbps.

Warunki umowy i świadczenia usług

Decydując się na mobilny Internet, warto poznać dokładnie warunki umowne, w tym także regulamin świadczenia usługi. Można w nim znaleźć między innymi informacje na temat wspomnianych lejków dla danych, usług dodatkowych albo pakietów. Ważne dla całkowitych kosztów jest również zapoznanie się z warunkami promocji, dostępnymi obniżkami czy na przykład akcjami związanymi ze zmianą operatora czy zakupem kilku usług jednocześnie. Przykładowo Internet bezprzewodowy LTE może być dodatkową umową zawieraną przy umowie na telefon, przez co koszt abonamentu znacznie spada. Internet mobilny dostępny jest także w wielu propozycjach “na kartę”, czyli z możliwością doładowania i wykupu pakietów danych na określony czas.

Czym jest Internet domowy LTE?

Ciekawą usługą jest również Internet domowy LTE bez limitu, który sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie możliwości świadczenia usług przewodowych są niedostępne. Zakłada on korzystanie z mobilnego Internetu w określonej lokalizacji, gdzie najczęściej dostępne są wysokie limity danych i ewentualne “lejki” po ich wykorzystaniu przed upłynięciem okresu rozliczeniowego. Oprócz tego jednak Internet LTE dla domu bardzo często obejmuje również klasyczny Internet mobilny – w sytuacji, gdy modem połączy się poza wskazanym obszarem, sieć jest nadal dostępna, ale albo korzysta z osobnego limitu danych, albo też ma nałożone inne ograniczenia.

Który Internet LTE wybrać do urządzeń mobilnych?

Decydując się na Internet LTE do smartfona, jako druga karta SIM lub w ramach dodatkowej umowy do abonamentu telefonicznego, warto rozważyć ofertę aktualnego operatora. Tu szczególnie ważne jest sprecyzowanie faktycznych potrzeb i dobór optymalnego planu. Alternatywą jest świadomy wybór innego operatora, korzystającego z innych nadajników, aby zapewnić sobie większą pewność dostępu do sieci bez względu na lokalizację. Jeżeli potrzebny Ci Internet mobilny do tabletu, którego używasz do pracy czy zabawy, ale jako drugie czy nawet trzecie urządzenie z dostępem do sieci, uwzględnij to przy dokonywaniu wyboru. Najczęściej w takiej sytuacji najdroższe pakiety i oferty nie będą potrzebne. W przypadku smartfona i tabletu warto zwrócić uwagę, jaki standard transmisji i maksymalne przepustowości obsługuje urządzenie. Nie ma bowiem sensu kupowania najnowszej oferty z Internetem 5G, jeżeli na przykład masz starszy tablet z modemem 3G.

Internet mobilny do laptopa i PC-ta

Potrzebujesz Internet mobilny do laptopa albo komputera klasy PC? W pierwszej kolejności sprawdź, czy dysponujesz modemem wbudowanym, USB albo mobilnym z WiFi, czy też ma być on elementem oferty. W przypadku komputerów, dla których Internet mobilny będzie głównym sposobem dostępu do sieci, warto zdecydować się na Internet LTE bez limitu. Oprócz standardowych danych, z których ty korzystasz w sieci, komputery z systemem Windows czy Mac OS mogą automatycznie pobierać aktualizacje, które często mają po kilka-kilkanaście GB. Wtedy LTE bez limitu okazuje się koniecznością, gdy nadal chcesz korzystać z sieci.

Jak wybrać Internet LTE dla domu?

Decydując się na Internet domowy LTE, warto w pierwszej kolejności upewnić się, że zasięg danego operatora pod Twoim adresem jest wystarczający do transmisji o potrzebnej przepustowości. Bardzo ważne jest określenie ilości danych, jaka będzie potrzebna w rozliczeniu miesięcznym. Internet mobilny bez limitu w wersji dla domu to optymalne rozwiązanie, choć ważne jest zwrócenie uwagi na szczegóły umowy. W przypadku usług dla domu najczęściej wybierany jest Internet bezprzewodowy z odpowiednim sprzętem sieciowym, modemem z funkcją routera WiFi, pozwalającym na korzystanie z sieci jednocześnie wielu urządzeniom – smartfonom, tabletom, komputerom, TV czy elementom systemu alarmowego, monitoringu IP lub sterownikom smart house.

Dobór modemu LTE lub 5G

W technologii LTE Internet może być wystarczającym rozwiązaniem dla domu, jednak bardzo ważne jest dobranie sprzętu, modemu pozwalającego na dogodny dostęp do usługi. Dlatego najlepszy mobilny Internet dla domu to połączenie dobrej oferty operatora oraz dopasowanego i skonfigurowanego sprzętu dostępowego. Jeżeli nie masz umiejętności w tym zakresie, wielu operatorów oferuje kompleksowe usługi pozwalające na dobór modemu i konfigurację, która będzie optymalna. Domowy Internet LTE lub w przyszłości 5G może obejmować również dostęp WiFi, Ethernet, a także łączność Blutooth i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa chroniące domową sieć przed niepowołanym dostępem. Korzyścią, jaką niesie ze sobą Internet LTE domowy jest możliwość “zabrania go ze sobą”, jeżeli zmieniasz miejsce zamieszkania czy wyjeżdżasz na wakacje. Opcja ta zwykle nie wymaga dokonywania większych działań formalnych.

Najszybszy, najlepszy czy najtańszy Internet mobilny?

Którą możliwość wybrać – najszybszy dostępny na rynku Internet LTE, ofertę z najnowszą technologią 5G o wciąż ograniczonym dostępie i wysokich cenach, a może najtańszą opcję wystarczającą do przeglądania stron lub korzystania z komunikatorów? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo wiele zależy od wspomnianych już czynników, indywidualnych potrzeb. Z pewnością nie warto ulegać pokusom reklam mówiących o najlepszych i najszybszych opcjach, jeżeli w swoim scenariuszu korzystania z sieci nie będziesz w stanie wykorzystać ich potencjału. Z kolei nie powinno się również ograniczać komfortu mobilnego dostępu do Internetu z powodu niedopasowania odpowiedniego pakietu danych czy technologii usługi, a nawet dostępowego sprzętu sieciowego. Na szczęście jednak w tym drugim przypadku, gdy umowa z operatorem okazuje się mieć zbyt niskie limity danych, większość dostawców oferujących Internet bezprzewodowy w technologii sieci komórkowych umożliwia zmianę wybranego wariantu usługi na wyższy, z większym pakietem danych.

Najlepszy mobilny Internet dla każdego

Nie da się ukryć, że Internet bezprzewodowy staje się coraz powszechniejszą usługą o wysokiej dostępności. Osobne umowy na Internet LTE są chętnie wybierane, zarówno jako opcja dostępu do sieci na urządzeniu mobilnym, jak i zapasowy lub nawet podstawowy Internet LTE dla domu. Optymalna umowa z operatorem na Internet mobilny może być dla każdego inna, podobnie jak potrzeby poszczególnych użytkowników. Dlatego o tym, jaki będzie najlepszy Internet mobilny, po poznaniu najważniejszych ofert ostatecznie warto zadecydować samodzielnie.