Szybkie i stabilne łącze, jakim jest Internet światłowodowy, staje się coraz powszechniejszym standardem. Dostęp do Internetu potrzebny jest do nauki, zdobywania informacji, zabawy, a często także pracy. Wysokie przepustowości łącza połączone z niewielkimi opóźnieniami zapewniają dostęp do multimedialnej rozrywki na najwyższym poziomie. Przeczytaj, na czym polega usługa obejmująca światłowód dla Twojego domu – FTTH, jakie są dostępne możliwości i jak wybrać najlepszą opcję.

-Internet do 1,2 Gb/s
-45 kanałów telewizyjnych + Netflix Plan Podstawowy
-już za 49,99 zł/mies.

Co to jest światłowód?

Popularny w ostatnich latach światłowód jest tak naprawdę przezroczystym we wnętrzu, zamkniętym przewodem pozwalającym na propagację informacji z użyciem światła. Powszechnie wykorzystywany jest w technologiach dostępu do Internetu, jednak nie jest to jedyne jego zastosowanie. Internet światłowodowy pozwala na uzyskanie doskonałych prędkości, a co za tym niskich opóźnień w przesyłaniu danych. Oprócz informatyki znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, telekomunikacji, optoelektronice czy nawet w dekoracji i wystroju wnętrz. Odpowiedź na pytanie, co to jest światłowód w zakresie informatyki, dostępu do Internetu – Internet światłowodowy, udzielają dopiero technologie, standardy i urządzenia wykorzystywane przy przesyłaniu informacji światłowodem.

Technologie dla Internetu światłowodowego

Internet światłowodowy może być dostarczany w wielu standardach, mieszczących się w technologii światłowodu – GPON, XGS-PON czy DOCSIS 3.1. W porównaniu z DSL, ADSL, technologią radiową czy Ethernetem światłowód daje łącze stabilne, wydajne, nienarażone na zakłócenia czy wysoką tłumienność. Żywotność infrastruktury światłowodowej, choć dość kosztownej, jest znacznie większa niż innych technologii. Najczęściej stosuje się infrastrukturę FTTH, gdzie każde gospodarstwo domowe połączone jest przewodem z centralą, często z pośrednictwem wzmacniaczy lub splitterów optycznych. W przypadku światłowodu stosuje się również rozwiązania FTTB – Fiber To The Building oraz FTTC – Fiber To The Cabinet, będące odpowiednio dostarczaniem internetu światłowodowego do budynku typu blok lub do szafki rozdzielczej. W takim przypadku stosuje się sieci lokalne w innych technologiach pozwalające na uzyskanie dostępu do Internetu w poszczególnych lokalach.

Urządzenia dostępowe w usługach światłowodowych

Urządzenia końcowe dla klientów internetu światłowodowego wyposażone są w dedykowane zakończenia, tak zwane pigtaile, które podłączane są do terminali. Urządzenie brzegowe pozwala na uzyskanie dostępu do sieci komputerom i innym sprzętom w domu. Może mieć różne funkcje, jednak współczesne propozycje to najczęściej wielofunkcyjny sprzęt. Zapewnia wtedy na przykład:

  • dostęp przewodowy Ethernet,
  • porty USB na przykład na dysk sieciowy, drukarkę,
  • router lub AccessPoint WiFi,
  • porty do VoIP,
  • dedykowane porty Ethernet z QoS dla VoD lub innych usług.

Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci korzystania z Internetu światłowodowego rzadko kiedy klienta, użytkownika interesują szczegóły technologiczne usługi, rodzaj przewodu, sprzętu czy zakończeń światłowodu. Ważne są parametry łącza, jego niezawodność, a także szczegółowa oferta dostawcy usług internetowych, ISP. Znaczenie może odgrywać rodzaj zapewnianego przez dostawcę standardu sieci WiFi w urządzeniu dostępowym, nie zaś jego szczegółowa specyfikacja.

Internet światłowodowy dla domu i biura

Szybki i niezawodny światłowód do domu, FTTH, również w wersji dla biznesu jest standardem w nowo powstających budynkach w dużych miastach, na osiedlach mieszkaniowych. Jednak tego typu rozwiązanie doprowadzane jest także do lokali mieszczących się w starszych budynkach, o ile znajdują się w zasięgu wybranego operatora. Internet domowy światlowodowy podłączany jest wtedy z pomocą światłowodu, cienkiego przewodu do wybranego miejsca.

Jak wygląda podłączenie światłowodu do domu lub mieszkania?

Nowy światłowód do mieszkania w starym budownictwie wymaga prowadzenia w nie zawsze przystosowanych przestrzeniach. Dlatego koszty instalacji mogą być dość wysokie, dodatkowo uzależnione od najbliższego dostępnego punktu sieci. W przypadku Internetu światłowodowego instalowanego w nowych lokalach bardzo często już na etapie projektu wykończenia posiadają one instalację światłowodową, estetyczne gniazdka pozwalające na szybkie stworzenie podłączenia do usługi operatora. Warto jednak zaznaczyć, że mimo coraz szerszego upowszechnienia się FTTH, nadal jest to rozwiązanie stosowane przede wszystkim na zurbanizowanych terenach, trudniej dostępne na wsi czy w mieście o rzadkiej zabudowie.

Internet światłowodowy a inne technologie dostępu do sieci

Dostęp do sieci wykorzystujący światłowód cechuje wiele korzyści w stosunku do innych technologii. Najczęściej również cena usługi będzie korzystna w stosunku do innych propozycji o podobnej czy niższej przepustowości. Internet światłowodowy to przede wszystkim:

  • wysokie przepustowości – dla domu nawet do 10 Gbps, w porównaniu z nawet kilkukrotnie niższymi dla sieci Ethernet – LAN, zwykle i tak bazujących na światłowodzie, Internetem radiowym i satelitarnym na poziomie 20-50 Mbps, czy też ADSL 2+ na poziomie 52 Mbps pobierania, 8 Mbps wysyłanie,
  • niskie opóźnienia, ping istotny na przykład dla graczy, transmisji na żywo, streamingu,
  • stabilność – niezależność na przykład od warunków atmosferycznych czy obciążenia sieci w teorii,
  • sprzęt sieciowy udostępniany i konfigurowany w standardzie przez operatora – najczęściej nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika.

Należy jednak zaznaczyć, że podobnie jak w każdej innej technologii świadczenia usług dostępu do sieci, również Internet światłowodowy do domu może być narażony na usterki, problemy. Są jednak one rzadkie i nie będą spowodowane zakłóceniami czy słabszymi parametrami łącza światłowodowego.

Wysokie przepustowości, małe opóźnienia, doskonała stabilność

Z uwagi na wspomniane cechy światłowód jest optymalnym wyborem, jednak nie zawsze dostępnym. Wysokie przepustowości może dawać także technologia LTE, na chwilę obecną szerzej dostępna poza miastem, choć ona cechuje się większą podatnością na zakłócenia i obciążenie sieci. Internet światłowodowy obecnie stanowi najpewniejsze rozwiązanie w kategorii usług internetowych dla domu i firmy, choć warto zaznaczyć, że nie jest to usługa mobilna jak LTE i zakres jej dostępności ogranicza miejsce instalacji i ewentualny zasięg lokalnej sieci WiFi.

Jacy są dostawcy Internetu światłowodowego?

Nowoczesne światłowody Internet oferują duzi operatorzy ogólnopolscy, a także firmy działające regionalnie. W ramach ogólnopolskich akcji rozbudowy infrastruktury sieciowej i stworzenia lepszej dostępności do wysokiej jakości usług dostawcy światłowodu obejmują coraz większy zasięg kraju. Tworzy się także zdrowa konkurencja, sprawiająca, że Internet światłowodowy jest dostępny w ramach promocji, obniżek cen czy zwiększonych opcji przepustowości. Zawsze, jeżeli tylko są dostępne, warto porównać kilka ofert od różnych dostawców, aby móc zdecydować się na optymalną w danym przypadku.

Lokalny dostawca czy globalny operator?

Biorąc pod uwagę światłowód operatorzy wykazują się wysoką skutecznością w dostarczaniu usług bez względu na to, czy są lokalną firmą, czy też dużym operatorem o szerokim zasięgu. Oczywiście firmy z wieloletnim doświadczeniem i ogromnym budżetem mogą podejmować szersze inwestycje w zasięg oraz jakość usług, sprzęt i infrastrukturę. Z drugiej strony działając bardziej globalnie mogą powodować sytuacje, w których czas reakcji na drobne awarie czy problemy konfiguracyjne jest wydłużony. Nie ma reguły, jaki dostawca Internetu światłowodowego będzie najlepszy. Warto zweryfikować opinie użytkowników, warunki umowy i promocji, aktualne oferty czy koszty instalacji i aktywacji usług.

Warunki umowy na domowy światłowód

Dobierając światłowód do potrzeb należy przejrzeć proponowane przez operatorów umowy oraz regulaminy usług. Ważne z punktu widzenia użytkownika sieci są:

  • całkowite miesięczne koszty usługi, obejmujące również opłaty za ewentualną dzierżawę sprzętu, dostęp do pomocy technicznej,
  • zapisy dotyczące prędkości łącza, w tym wartości minimalne; w jakich sytuacjach możliwa jest reklamacja parametrów łącza,
  • okres trwania umowy, okres wypowiedzenia,
  • usługi dodatkowe – możliwe do wykupienia,
  • możliwości użyczanego sprzętu lub opcja wykorzystania własnego.

Umowa może obejmować pakiet usług, który często umożliwia uzyskanie korzystnego rabatu na Internet światłowodowy dla domu.

Promocje i oferty specjalne

Większość dostawców Internetu światłowodowego oferuje korzystne promocje na usługi dostępu do sieci. To oferty specjalne, okolicznościowe, pakietowe. Decydując się na skorzystanie z wybanych akcji warto zwrócić uwagę, na ich warunki. Koszty dostępu do usługi mogą być na przykład obniżone dzięki:

  • terminowym płatnościom,
  • korzystaniu z “zielonych” elektronicznych faktur,
  • zakupu światłowodu w pakiecie z innymi usługami, na przykład VoIP czy TV.

Czasami stosowane są także akcje promocyjne w postaci czasowego rabatu, możliwości otrzymania prezentu albo wzięcia udziału w jakimś konkursie, loterii. Warto jednak zwrócić uwagę na promocje oferujące dodatkowe usługi za darmo do światłowodu, na przykład pakiet ochrony Internetu w postaci subskrypcji oprogramowania. Tego typu promocja po zakończeniu może okazać się dodatkowym kosztem, dlatego konieczne jest jej kontrolowanie i odpowiednio wczesne wyłączenie, jeżeli nie ma być dalej używana.

Internet światłowodowy cena – ile trzeba zapłacić za dobrą usługę?

Jeżeli instalujesz w domu światłowód cena może być naprawdę bardzo zróżnicowana. Trzeba tu wyróżnić kilka rodzajów opłat, często znacząco różniących się w zależności od oferty:

  • podstawowa opłata abonamentowa za Internet światłowód,
  • opłaty abonamentowe dodatkowe, na przykład za wybrane usługi,
  • opłata za dzierżawę sprzętu – opcjonalna,
  • koszty instalacji – jednorazowe, często w ramach promocji mocno zrabatowane,
  • aktywacja – występowanie zależne od operatora, to dodatkowy rodzaj opłaty za włączenie do sieci.

Najtańszy Internet światłowodowy to wydatek rzędu 30-50 PLN miesięcznie, w zależności od dostępnej promocji. Najwyższe opcje abonamentów mogą kosztować nawet kilkukrotnie więcej.

Szczegółowy cennik usług światłowodowych

To, ile kosztuje światłowód, zapisane jest w regulaminowym cenniku usług. Często znajdują się w nim ceny bazowe, do których naliczane są promocje. Na koszty dostępu do sieci wpływają okres umowny, wybrana prędkość Internetu, opcje dodatkowe, dzierżawiony sprzęt i jego możliwości. Zanim podejmiesz decyzję, który Internet światłowodowy będzie najlepszy, sprawdź jego całkowity koszt oraz czy spełnia wszystkie wymagania przyszłych użytkowników.

Oferty pakietowe dla korzystniejszych cen Internetu

Cena Internetu światłowodowego bywa znacznie niższa dzięki wspominanym już promocjom, ale również wskutek zawierania ofert łączonych, pakietowych. Zamawiając u jednego operatora oprócz światłowodu kilka usług, na przykład:

  • Internet mobilny,
  • telefonię komórkową, VoIP,
  • pakiet ochrony komputerów,
  • telewizję, subskrypcje,

możesz uzyskać znacznie niższe ceny abonamentów w przeliczeniu na pojedyncze usługi. Warto jednak dobrze przemyśleć taką ofertę, czy faktycznie usługi dodane są potrzebne, nie pokrywają się z już posiadanymi i czy potencjalne zyski nie przekroczą faktycznych kosztów takiego rozwiązania. Z reguły jednak korzystne jest przeniesienie wykorzystywanych już usług do jednego operatora, korzystając przy okazji z dodatkowych preferencyjnych ofert.

Najlepszy Internet światłowodowy – co wybrać?

Jak zatem wybrać światłowód, który sprosta oczekiwaniom, nie zrujnuje kieszeni i będzie niemalże niezawodny? Nie ma uniwersalnego przepisu czy jedynego słusznego dostawcy, podobnie jak nie ma usług w 100% pewnych. Każda z ofert może być odpowiednia, o ile dobrze określisz potrzeby dla usługi światłowód w domu. Warto uwzględnić nie tylko jednostokowe wymagania, ale również możliwe przyszłe zastosowania i opcje z nich korzystania. Ważne jest także znalezienie dobrego dostawcy usług, operatora. Nie bez znaczenia jest także określenie budżetu na usługi, który zaważy w największej mierze, czy wybór padnie na najtańszy, a może najszybszy Internet światłowodowy.

Określ potrzeby gospodarstwa domowego

Jak określić zapotrzebowanie na dostęp do sieci dla domu – rodziny czy współlokatorów? Trzeba rozważyć scenariusz w wersji ekstremalnej, czyli wtedy, gdy na raz wszyscy korzystają z sieci, wykonując swoje najczęstsze zadania. Jeżeli w domu mieszka kilka osób przeglądających głównie portale internetowe i sieci społecznościowe, być może wystarczy najprostsza oferta Internetu ze światłowodem i prędkością na poziomie 100-300 Mbps. Natomiast dla intensywnie korzystających z dostępu do Internetu światłowodem osób – wykonujących streaming wideo, oglądających filmy czy grających online warto zadbać o szybsze propozycje, nawet przekraczające 1 Gbps.

Znajdź sprawdzonego dostawcę

W przypadku decyzji o tym, który najlepszy światłowód będzie Twoim wyborem, powinieneś zweryfikować dostępnych pod wskazanym adresem dostawców. Czasami dochodzi do sytuacji, że dzielą się oni w pewien sposób rejonami i nie masz możliwości dobrania optymalnego operatora, bo pod danym adresem dostępny jest tylko jeden. Ale i tego jedynego wato sprawdzić, poznając renomę, opinie klientów, statystyki usług. Dostawcy Internetu światłowodowego najczęściej proponują kilka opcji usługi o zróżnicowanych cenach, które pozwolą dobrać coś dla siebie.

Najtańszy czy najszybszy Internet światłowodowy?

Rozważania o tym, czy światłowód powinien być maksymalnie szybki, czy też lepiej poprzestać na spełnieniu najważniejszych potrzeb użytkowych w przystępnej cenie zależą właśnie od wymagań. Gracza może nie zadowolić łącze typu FTTC czy FTTB, gdzie de facto światłowód dzielony jest pomiędzy kilku, kilkunastu użytkowników i zależny ponownie w pewnym stopniu od obciążeń sieci, zakłóceń, zawodności dodatkowych sprzętów. Z kolei jedna czy dwie osoby korzystające głównie z przeglądarki internetowej nie wykorzystają w pełni potencjału łącza o przepustowości 1000 Mbps. Internet światłowodowy w najszybszych opcjach wymaga również zastosowania odpowiedniego sprzętu do obsługi. Router, w tym router WiFi nie może być “wąskim gardłem”. Standard WiFi, a także portów Ethernet powinien uwzględniać maksymalną przepustowość oferowanej sieci, by jej nie ograniczać.

Internet światłowodowy czy warto?

W świecie rosnących wymagań co do prędkości dostępu do siecidostępności usługi i innych parametrów łącza światłowód Internet wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla domu, a także większości zastosowań biznesowych. Jak każda technologia, również propozycje z gamy FTTH mogą posiadać pewne wady, jednak rozważając Internet światłowodowy czy warto zdecydować się na instalację, w większości przypadków odpowiedź jest twierdząca. Jeżeli instalacja światłowodu jest możliwa i nie wiąże się z nadmiernymi kosztami, warto zdecydować się na tę formę podłączenia stacjonarnego do Internetu z uwagi za najlepsze parametry w stosunku do kosztów abonamentowych.