W dzisiejszych czasach bez Internetu ani rusz. Przez ostatnie lata wdrożono wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych, które umożliwiają dostęp do sieci z niemal każdego miejsca na ziemi. Jedną z możliwości jest tzw. hotspot (z ang. gorący punkt), czyli otwarty punkt dostępu, który umożliwia użytkownikom połączenie się z Internetem zwykle przy pomocy sieci bezprzewodowej. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Czym jest hotspot?

Hotspot to fizyczna lokalizacja, która pozwala na uzyskanie dostępu do Internetu za pomocą Wi – Fi, sieci lokalnej, a także routera, który jest obsługiwany przez danego usługodawcę. Krótko mówiąc hotspoty to miejsca, w których użytkownicy mogą połączyć się do Internetu za pomocą swoich urządzeń mobilnych. Taki hotspot może się znajdować w miejscu prywatnym jak i w publicznym np. w centrum handlowym, kawiarni czy na lotniskou

Zupełnie inną kwestią jest mobilny hotspot nazywany także przenośnym hotspotem. Zwykły hotspot jest związany z lokalizacją fizyczną, natomiast mobilny hotspot może zostać utworzony przy wykorzystaniu danych komórkowych w smartfonie, aby połączyć np. laptop czy inne urządzenie mobilne do Internetu.

Połączenie z hotspotem

Każdy z nas codziennie łączy się za pomocą swojego smartfonu lub tabletu z kilkoma punktami hotspotów Wi – Fi np. w miejscu pracy, w domu, czy w rożnych miejscach publicznych. Korzystanie z hotspotów to absolutny standard w dzisiejszym, dynamicznym świecie.

Samo podłączenie się do bezprzewodowego hotspotu to bardzo łatwa czynność. W smartfonie można ustawić opcje związaną z powiadamianiem, gdy dostępna będzie jakaś sieć bezprzewodowa. Jeżeli urządzenie pojawi się w zasięgu takiej sieci, użytkownik otrzyma stosowany komunikat.

Należy w swoim urządzeniu kliknąć ikonkę łączności bezprzewodowej, aby wyświetliły się nazwy poszczególnych sieci, które znajdują się w pobliżu. Następnie należy wybrać sieć bezprzewodową i się z nią połączyć. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie kodu zabezpieczenia lub hasła. Tutaj warto zaznaczyć, że zdecydowana większość sieci jest zabezpieczona hasłem. Sieci, które są całkiem otwarte powinny wywołać ostrożność użytkowników, ponieważ połączenie z nimi może się wiązać z różnymi niebezpieczeństwami.

W miejscach publicznych bardzo często udostępnione są hasła dla użytkowników, dzięki czemu mogą oni korzystać z sieci.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju sieci, który będzie określał właściwy poziom bezpieczeństwa dla konkretnej lokalizacji. W miejscu publicznym, należy wybrać profil “publiczny”.

Wykorzystanie smartfonu jako hotspotu mobilnego

Jeżeli jednak w danym miejscu nie ma żadnego hotspotu, a użytkownik chce podłączyć swój laptop do sieci, może użyć swojego smartfonu jako mobilnego hotspotu. Korzystając z tego rozwiązania wykorzystuje się dane komórkowe.

Kroki umożliwiające połączenie się z siecią, zwykle można znaleźć w ustawieniach swojego telefonu. Z uwagi na bezpieczeństwo, aby nie dopuścić do tego, że z hotspotu skorzysta ktoś niepowołany, należy zadbać o hasło, które się użyje. Warto także pamiętać o tym, że podczas korzystania z hotspotu wykorzystuje się dane mobilne w telefonie, dlatego należy kontrolować ich zużycie, aby nie narazić się na żadne dodatkowe koszty.

Hotspot a bezpieczeństwo

Połączenie z hotspotem wiąże się z różnymi zagrożeniami. Przede wszystkim jest to jedno z rozwiązań stosowanych przez hackerów, żeby włamać się do prywatnych danych użytkowników. Dlatego, należy przede wszystkim zwracać uwagę na nazwy. Hackerzy mogą też wykorzystywać złośliwe oprogramowanie, aby zainfekować urządzenia łączce się z ich hotspotem.

Dla osób, które obawiają się korzystania z publicznych hotspotów dobrym rozwiązaniem jest tworzenie wirtualnej sieci prywatnej VPN, która umożliwia łączenie się z Internetem przy pomocy zaszyfrowanych połączeń. Takie rozwiązanie powstrzymuje hackerów przed atakami, ze względu na trudność z jaką wiąże się dostęp do danych i ich odszyfrowanie. Warto mieć to na uwadze i zachować wysoką ostrożność korzystając z publicznych punktów dostępu.

Podobne artykuły