NFC to moduł w telefonie, który pozwala na przesyłanie plików bezprzewodowo. Pracę nad tą technologią rozpoczęto już w XXI wieku. Wówczas szukano alternatywy dla Bluetooth. Dziś w moduł ten wyposażone jest większość urządzeń. Pozwala on również połączyć się ze słuchawkami bezprzewodowo czy dokonywać płatności. Co to właściwie jest, jakie ma zastosowanie i co powinieneś jeszcze o nim wiedzieć? Wszystko zostanie opisane w tym artykule.

Czym dokładnie jest technologia NFC?

NFC (z angielskiego Near Field Communication) to bezdotykowe i bezprzewodowe przesyłanie danych. Technologia ta opiera się na falach radiowych, a przesyłanie jest możliwe dzięki pasmom ISM. Wówczas można przesłać dane tylko do około 20 cm. Bazuje na protokołach RFID i może pracować w trybie aktywnym i pasywnym. Aktywny tryb pozwala urządzeniom działać na podstawie własnego zasilania i sygnałów. Natomiast tryb pasywny działa na podstawie zasilania z jednego urządzenia. Drugie urządzenie uaktywnia się poprzez pole magnetyczne, które wytwarza pierwsze urządzenie. Moduł ten, pierwszy raz pojawił się w Androidzie 2.3. Dziś wszystkie urządzenia z nowszym oprogramowaniem są w niego wyposażone.

Do czego służy?

NFC bardzo ułatwia życie. Jedna z zalet tej technologii to współpraca z aplikacjami bankowymi. Dzięki nim możliwe są płatności telefonem. Możliwe jest też połączenie z innym urządzeniami np. ze słuchawkami czy głośnikiem. Za jego pomocą przesyłane są również dane w małej odległości. Wystarczy włączyć funkcję, wybrać plik i przyłożyć do siebie telefony czy inne urządzenia, tylną częścią, aby przesłać mniejsze pliki. Moduł ten pozwala również przechowywać dane albo wczytywać informacje. Natomiast do przesyłania plików częściej używa się Bluetooth, bo jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie. Bardzo często w biurach używane są karty zbliżeniowe dla pracowników. Można je również podłączyć do telefonu i używać zamiast karty pracowniczej.

Czym jest tag NFC?

Ta technologia pozwala na odczytywanie informacji, sterowanie za pomocą smartfona, jak i odbieranie czy też przesyłanie danych. Występuje jako małe urządzenie w postaci czipa np. jako brelok czy karta. Tagi są gadżetami pasywnymi, a więc jedyne co można zrobić to odbierać informacje, które się w nich znajdują. Tagi mają za zadanie skrócić czas, w jakim wykonywana będzie dana czynność. Można je dowolnie konfigurować i wykorzystywać np.: zaprogramować je tak, aby po przyłożeniu telefonu tag uruchamiał jakieś konkretne funkcje w telefonie. Wystarczy zapisać w nim polecenie poprzez aplikację. W ten sposób telefon wykona je, bez ustawiania za każdym razem. Najlepiej sprawdzi się przy powtarzaniu rutynowych czynności wykonywanych na telefonie.

Jak włączyć NFC w urządzeniu?

Funkcję tę można znaleźć poprzez rozwinięcie pasku narzędzi. Powinna znajdować się u samej góry pod nazwą, „połączenia NFC”. Najczęściej obok Wi-Fi albo Bluetooth. Czasami zdarza się, że trzeba tę funkcję wyszukać ręcznie poprzez ustawienia, połączenia, łączność albo udostępnianie. Wówczas wystarczy tylko włączyć połączenie poprzez NFC. Jeżeli chodzi o wyłączenie, wystarczy powtórzyć dokładnie tę samą czynność. Niestety nie każdy telefon jest wyposażony w tę technologię. Zazwyczaj posiadają ją tylko nowsze telefony. Dlatego zawsze przed planowanym zakupem smartfona, warto sprawdzić, czy posiada on tę funkcję. Jeżeli chodzi o płatności, wówczas należy ustawić to odpowiednio w aplikacji banku, a następnie włączyć płatność za pomocą tego modułu.

NFC to bardzo wygodna technologia, za pomocą której można przesyłać niewielkie pliki, czy płacić telefonem poprzez zetknięcie urządzeń. Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie telefony wyposażone są w tę technologię. Zazwyczaj dotyczy to nowszych smartfonów. Bardzo wygodne jest również używanie tagów, za pomocą których poprzez aplikację można zapisać konkretne polecenie, dzięki czemu nie trzeba wykonywać powtarzalnych czynności swoim telefonem. Należy pamiętać, że za pomocą tagów można jedynie odbierać informacje.

Podobne artykuły