Dziś trudno sobie wyobrazić aktywne funkcjonowanie w życiu codziennym, bez dostępu do Internetu. I nie chodzi tu wyłącznie o aktywność w mediach społecznościowych, czy łatwy dostęp do rozrywki. Każda gałąź gospodarki, uzależniona jest wręcz od informatyki i łączności w sieci. Już nie zastanawiamy się, czy korzystać z Internetu lecz z jakiego.
Współczesny Internet – jaki mamy wybór?
Jeszcze trzy dekady wstecz, internauta mylony był z akwanautą lub kosmonautą. Dziś niemal wszyscy korzystamy z Internetu i to na różne sposoby. Płacimy bezgotówkowo, dzięki terminalom połączonym z siecią, robimy przelewy bankowe, czy kontaktujemy się zdalnie z lekarzem. Technologia informatyczna rozwija się obecnie chyba najbardziej dynamicznie. Wraz z jej postępem, producenci i dystrybutorzy dostosowują środki dostępu do sieci adekwatnie do popytu i obiektywnych warunków. Mieszkańcy Polski, mogą korzystać z kilku sposobów łączności z Internetem:
- telefoniczne łącze przewodowe, DSL i ADSL
- światłowód
- stacjonarny Internet kablowy, LAN
- sieć satelitarna i radiowa.
Zastosowanie właściwego połączenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od stopnia rozbudowania infrastruktury. Wciąż jeszcze na wielu obszarach trudno o pole i aby wykonać połączenie telefoniczne, czy sprawdzić pocztę elektroniczną trzeba przemieszczać się w poszukiwaniu zasięgu. Nie wszędzie można skorzystać z sieci bezprzewodowych i nie zawsze mamy możliwość podłączenia do kabla.
Z jakiego Internetu korzystamy najczęściej?
Dla młodszego pokolenia, Internet wydaje się czymś oczywistym, co istniało od zawsze bo niby jak mogłoby wyglądać życie bez niego. W Polsce pierwszy sygnał internetowy popłynął w 1990 roku, od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Początkowo do łączenia się w sieci służyły wyłącznie komputery stacjonarne, dziś możemy to robić przy użyciu niemal każdego telefonu. Stąd zatem najczęściej używaną drogą dostępu do Internetu jest sieć radiowa i satelitarna. Dzięki niej możemy zachować stały kontakt ze ”światem” w dowolnym miejscu, bez konieczności utrzymywania stałego łącza. Co raz więcej Polaków korzysta z płatności elektronicznej, przeróżnych aplikacji, które łączą się ściśle z aktywnym i szybkim Internetem. W ten sposób odbieramy i nadajemy przesyłki, zamawiamy zakupy, czy odbieramy recepty.
Z sieci radiowej i satelitarnej korzystamy głównie w sytuacjach mniej odpowiedzialnych i ryzykownych. Raczej trudno sobie wyobrazić, żeby sprawna praca oddziału bankowego, czy dowolnej infolinii, miała się opierać na wygodnej lecz niekoniecznie pewnej łączności z serwerem. Dlatego biura, urzędy placówki użyteczności publicznej korzystają w zdecydowanej większości z kablowego Internetu stacjonarnego. Gwarantuje on stabilne łącze, niezależne od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie licząc naturalnie szczególnych przypadków uszkodzenia przewodów.
Internet – jaki do czego?
Zastosowanie sieci satelitarnych i radiowych, okazało się doskonałą alternatywą dla połączeń kablowych, zwłaszcza przy wykorzystywaniu Internetu w celach rozrywkowych i konwersacyjnych. Trudno bowiem wyobrazić sobie dziś wyjazd w góry lub nad morze bez możliwości kontaktu z bliskimi, czy korzystania nawigacji. Dzięki sieci bezprzewodowej, sprawdzimy w drodze menu pobliskich restauracji, alternatywne trasy przejazdu a nawet ilość wolnych miejsc noclegowych. Jednak tam, gdzie ważna jest niezawodność i stabilność działania, sprawdzają się połączenia kablowe. Obecnie do najskuteczniejszych technologii należy światłowód. Nie jest to wprawdzie przewód w tradycyjnym rozumieniu, jeżeli chodzi o konstrukcję, ale jeśli myślimy o działaniu, to tak. Różnica polega głównie na szybszym przesyłaniu sygnału oraz wyraźnej odporności na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawnie działający urząd, czy zakład produkcyjny, nie mogą sobie pozwolić na niepewne i niestabilne łącze. Tam zatem szczególnie wykorzystuje się światłowód lub tradycyjne łącze przewodowe DSL i ADSL.
Ostatnie dwa lata dobitnie pokazały, jak ważny jest dostęp do szybkiego i stabilnego Internetu. Zdalna praca i zajęcia szkolne przez Internet, nie tylko pobudziły koniunkturę dla branży informatycznej, ale również przedstawiły realne możliwości pożytecznego korzystania z sieci.