W obecnych czasach używa się Internetu praktycznie codziennie zarówno do celów prywatnych, jak i w pracy. Często jednak może się zdarzyć tak, że Internet może wolniej chodzić niż zazwyczaj, warto zatem wiedzieć, czemu tak się może zdarzyć.

Czemu Internet wolno chodzi?

Może być kilka powodów, dlaczego Internet wolno może chodzić. Jedną z przyczyn może być złe umiejscowienie modemu. Dobrze jest umieścić modem tak, by był on w centrum mieszkania. Warto też dodać, że dobrze jest, by był on położony wysoko. Przy modemie nie powinny znajdować się inne urządzenia elektryczne, które mogą zakłócać zasięg modemu. Inną przyczyną, szczególnie gdy mieszka się w domku jednorodzinnym, może być zła pogoda. Silne wiatry oraz burze mogą mieć wpływ na to, że modem gubi odpowiedni zasięg i przez to nie może połączyć się z dobrym zasięgiem. Zbyt duża ilość osób korzystająca w tym samym czasie z Internetu też może być przeszkodą. Jeśli przykładowo mieszkamy w pięcioosobowej rodzinie to gdy wszyscy o tej samej porze zaczną korzystać z Internetu, to może się stać tak, że prędkość Internetu może się spowolnić. Bardzo częstą przyczyną wolniejszego Internetu jest także zużycie danych pakietu. Warto też dodać, że wina może być po stronie dostawcy Internetu. Może się zdarzyć, że dostawca Internetu może mieć chwilowe problemy, często jednak odbiorcy dostają informację o tym, że mogą w danym dniu wystąpić chwilowe usterki w dostawie Internetu.  

Czy można jakoś zapobiec spowolnieniu Internetu?

Jeśli przyczyną jest zużycie danych pakietu, to najprostszym sposobem jest wykupienie dodatkowych GigaBajtów, dzięki którym będziemy mogli korzystać dalej z większą prędkością z Internetu. Jeśli problemem jest złe miejsce modemu, to wystarczy umiejscowić modem na przykład na górze szafy tam, gdzie nic nie zakłóci jego zasięgu. Jeśli jednak spowolnienie Internetu polega na tym, że duża ilość mieszkańców korzysta o tej samej porze z Internetu, to jeśli jest taka możliwość, to można zrobić grafik, by rozdzielić daną ilość osób na różne godziny. Ewentualnie można także dokupić dane do pakietu, dzięki czemu będzie Internet obsługiwał kilka osób w jednym czasie bez spowolnienia.

Czy można zgłosić gdzieś wolny Internet?

Gdy zdarza się, że Internet wolno chodzi od dłuższego czasu i żadne nasze starania nie przynoszą efektów, to może być to wina dostawcy Internetu. Dlatego dobrze jest wtedy zadzwonić na infolinię, by zapytać się, czy wiedzą o danym problemie. Można również udać  się do punktów obsługi danego dostawcy, gdzie od obsługi można  także się dowiedzieć, czy mają jakieś problemy z Internetem. Można również zostawić w punkcie dostawcy informację o tym, że jest problem z prędkością Internetu od dłuższego czasu. Dzięki czemu będziemy mieć większą pewność, że nasz problem zostanie w najszybszym czasie rozwiązany przed dostawcę Internetu. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy musimy używać Internetu codziennie w domu.

Co zrobić, jeśli problem z wolnym Internetem się powtarza?

Może być też taki problem z Internetem, że będzie on spowalniał przez dłuższy czas. Wówczas dobrze jest przenieść się do innego operatora Internetu, bo może być to wina złego zasięgu danego dostawcy. Nie każdy dostawca Internetu ma zasięg w danej miejscowości. Dlatego, gdy powtarzają się problemy z wolnym Internetem, a nie ma żadnych popraw, nawet po zmianie miejsca modemu, czy odświeżeniu, to dobrze jest wypróbować znalezienie innego operatora. Dzięki temu będziemy mieć pewność, czy wina jest operatora, że nasz Internet chodzi wolno i są częste problemy z dostępem do Internetu.

 

Przed zainstalowaniem Internetu od danego dostawcy dobrze jest wcześniej sprawdzić, jaki jest zasięg w swoim miejscu zamieszkania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że Internet będzie dobrze chodził nawet wtedy, gdy będą silne wiatry lub, gdy Internetu będzie używać pięcioosobowa rodzina w jednym czasie. Dobra prędkość Internetu jest bardzo ważna, zwłaszcza gdy obecnie używa się Internetu codziennie czy to do pracy, czy do celów prywatnych.

Podobne artykuły